Blitz
Data: 1-15 aprilie 2022
● Societatea Națională a Sării a lansat aplicația mobilă Salina Praid App, care ghidează turiștii la 120 m în subteran. La Salina Praid, Sucursală a Societății Naționale a Sării Salrom SA, a fost lansată o aplicație mobilă care facilitează accesul la informații pentru vizitatorii care aleg să petreacă timpul liber în acest spațiu. Potrivit unui comunicat al Salrom, turiștii care își instalează aplicația Salina Praid App înainte de a vizita salina pot afla toate informațiile de care au nevoie (acces, parcare, tarife, servicii), precum și informații cu privire la istoricul salinei, principalele atracții din interior, evenimentele ce au loc în salină, inclusiv informații cu privire la beneficiile terapiei cu aerosoli. Aplicația oferă informații despre obiectivele turistice și experiențele disponibile în împrejurimi, iar utilizatorii pot afla în orice moment, cu ajutorul unei hărți interactive, ce este disponibil în proximitatea lor (unități de cazare, restaurante, servicii). O astfel de aplicație este disponibilă pentru toate cele cinci saline ale Societății Naționale a Sării SA cu destinație turistică - Salina Praid, Salina Târgu Ocna, Salina Slănic Prahova, Salina Cacica, Salina Ocnele Mari.
● Dacia Spring, al doilea cel mai bine vândut automobil electric în Franța. Vânzările de automobile electrice noi pe piața din Franța le-au depășit, pentru prima dată în istorie, pe cele cu motoare pe benzină în primul trimestru, un punct de cotitură pentru vehiculele cu emisii reduse în contextul prețurilor ridicate la pompă și al subvențiilor guvernamentale pentru modelele electrificate. Pe ansamblu, înmatriculările de autoturisme noi pe piața din Franța au scăzut cu 17,3% în primele trei luni ale acestui an, comparativ cu perioada similară din 2021, luna martie fiind a zecea lună consecutivă de scădere a înmatriculărilor. Cu toate acestea, vânzările de automobile complet electrice și hibride au reprezentat aproape 40% din totalul vânzărilor, față de 38,3% pentru modelele convenționale pe benzină, arată datele furnizate de Plateforme automobile (PFA). Cel mai bine vândut automobil electric în Franța în martie a fost Tesla Model 3, urmat de Dacia Spring de la Renault și Peugeot 208 de la Stellantis.
● INS: Numărul de pasageri transportați pe calea ferată a crescut cu 8,7% în 2021. Transportul feroviar a înregistrat anul trecut o creștere cu 8,7% în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, comparativ cu 2020, și cu 15,6% în privința volumului de mărfuri, conform datelor Institutului Național de Statistică (INS). Parcursul pasagerilor în transportul feroviar s-a majorat cu 14,8%. De asemenea, anul trecut au fost transportate pe calea ferată 57,424 milioane tone mărfuri, din care 81,8% în transportul național. Parcursul tarifar al mărfurilor a crescut cu 10,9%, transportul internațional înregistrând cea mai însemnată creștere dintre componente, respectiv cu 14,5%.
Alte articole




